Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

31. setkání EduFóra – Inovativní rozvoj gramotností

EduFórum, pravidelné setkávání lidí, kteří přemýšlejí o vzdělávání kreativně a také něco kreativního dělají, se sešlo v květnu nad otázkami, jak pomoci žákům a učitelům při rozvíjení gramotnosti. Gramotnost je tradiční cíl učení, tak jaképak téma, řekl by si nestranný Marťan. Člověk obeznámený s realitou vzdělávání v Evropě ale ví, jak obtížně vzdělavatelé a školy reagují na měnící se svět za dveřmi školní budovy. Stačí jen připomenout mantru vyčleňování dotykových zařízení ze škol násilím, aniž by někdo jen zauvažoval, že „dotykáče“ nejsou jen na výrobu selfie a sdílení fotek s „kámoši“…

Ve 31. EduFóru byly v tradičním formátu: 5minutový „stand-up“ a 5minutová diskuse postupně představeny projekty:

PPUČ – systémový projekt Národního ústavu pro vzdělávání financovaný z ESF prostřednictvím OP VVV s plným názvem Podpora budování kapacit pro rozvoj základních pre/gramotností v předškolním a základním vzdělávání.

Lovci perel – projekt vznikl jako iniciativa knihovnic krajských knihoven v Hradci Králové a Pardubicích, nyní je rozšířen mezi dětskými a dospělými čtenáři v celé ČR. Podporuje zájem o knihy a vytváří živou, navzájem interagující komunitu čtenářů.

Elixír do škol – projekt podporující atraktivitu a relevantnost výuky fyziky a dalších technicko-přírodovědných vzdělávacích oborů v českém vzdělávacím systému podporuje Nadace České spořitelny, Elixír je nyní nevládní subjekt s velkým významem.

Politika Z – projekt „politologické khan-academy“ pro mladé i staré iniciovaný týmem pod vedení Dr. Michala Parízka z Institutu politických studií UK. Viditelným výsledkem projektu je série krátkých videí o podstatě a fungování politiky, domácí české i mezinárodní a evropské. Videa ukazují z různých perspektiv politiku v době, kdy o našich životech rozhodují vedle vize a charismatu politiků a političek stále více také jejich marketéři. Projet financuje Institut politických studií UK a sama Univerzita.

Posledním představeným projektem na podporu relevance ve škole žáky nabývané gramotnosti byl studentský projekt zvol si.info – projekt má na své virtuální vizitce vytčeno motto „Naučíme vás rozpoznávat fake news“. Vytvořili workshop, který nabízejí žákům a učitelům základních a středních škol v ČR. Zkušenosti a znalosti, na nichž projekt stojí, sepsali do své Nejlepší knihy o Fake News, dezinformacích a manipulacích. Podpořili je weboví provideři Zeni, Nadace O2, katedra politologie FSS Masarykovy univerzity a samotná MU Brno.

Zástupci projektů prezentovali záměry, souvislosti a výsledky své práce a diskutovali s přítomnými. Vše je k vidění na videozáznamech na odkazu, který naleznete níže. Na závěr textu je třeba poděkovat osobně konkrétním jedincům. Není to v ČR obvyklé, tak si poděkování užijte! Totiž právě díky (pro)aktivitě Jindřicha Lukeše (EduFórum) a Petra Naskeho (PPUČ/NÚV) se během 31. setkání EduFóra děly věci! Akce zaměřená na relevanci výuky, tedy na to, jak to udělat ve škole, aby ve výuce měli žáci škol co nejvíce příležitostí rozvinout svou gramotnost, by se totiž neuskutečnila bez důkladné přípravy právě ze strany těchto dvou osob a iniciativ…

Videa a upoutávka na toto setkání je dostupná on.line zde: https://slideslive.cz/eduforum/praha-31-setkani-inovativni-rozvoj-gramotnosti-2352019.

 


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.