Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Spomocník jako rádce při rozvoji gramotností

 Spomocník je legenda v podpoře učitelů v práci s moderními technologiemi. Známe ho všichni, ale podívejme se na něj nyní trochu jinak, a to z pohledu gramotností.

Spomocník jako učitelův rádce a zdroj inspirace napomáhá zvýšit povědomí o vzdělávacích technologiích již řadu let. Články ze Spomocníka pomáhají učitelům orientovat se v možnostech práce s využitím moderních technologií, ale také podporují učitele v rozvoji gramotností ve výuce. A jak? Čtěte a inspirujte se, Spomocník je důvěryhodným průvodcem ve světě gramotností.

Co si vybavíme pod pojmem gramotnost? Situaci, kde je kladen důraz na praktické uplatnění znalostí, dovedností a postojů v různých, se životem propojených souvislostech. O tomto přístupu také píše Bořivoj Brdička a Jaroslav Mašek v článku Relevance jako základ digitální školy. Americká International Center for Leadership in Education „staví do kontrastu to, co se děje ve škole, s tím, co žáci žijí mimo školu. Neexistuje-li průnik, pak se asi nelze divit tomu, že žáci nemají školu rádi.“ Rozpracováním problematiky vznikl rámec relevance ve vztahu k výukovým aktivitám, který znázorňuje spojitost mezi využitím učební látky v mimoškolním životě žáků a rostoucím zájmem o danou látku. Dočtěte se více.

Aktivní využití technologií je popisováno v navazujícím článku Pedagogika digitální diskuze, který zmiňuje sedm pilířů vedení digitální školy. Jedním z pilířů je komunikace v podobě digitální diskuze. Jak tato diskuze vypadá? „Digitální diskuze dokáže zvýšit zájem žáků, takže dojde k jejich mnohem většímu zapojení do řešení probírané problematiky.“ Chcete se dozvědět více? Čtěte zde.

Inspirací v rozvoji digitální gramotnosti je i seriál článků s názvem V Digicentru, který popisuje setkání zaměřená na možnosti využití různých technologií a platforem ve vzdělávání. Prvním z nich je článek V Digicentru s micro:bity, který představuje workshop s Barborou Havířovou a Miroslavem Suchým. „Po představení micro:bita (co a kde na té destičce všechno najdeme) nám Barbora ukazuje své pracovní listy, které umožňují studentům pracovat samostatně, aniž by museli čekat na její další instrukce, a to nejen svým vlastním tempem, ale především podle své úrovně.“ Jak pracovat s micro:bitem a odkazy na ukázky pracovních listů lektorky naleznete v článku.

Takto pohlíží na digitální gramotnost Spomocník. Chcete vědět více? Sledujte nové články.

 

 


Články jsou dostupné na Metodickém portálu RVP.CZ pod lincencí CC BY-NC-ND.

 

 

 


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.