Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Jak taky může vypadat oslava aneb Mezinárodní den gramotností

Bylo to 8. září 2018. V sobotu. Ráno se mi sice z postele moc nechtělo, ale hned jak jsem si uvědomila, co mě čeká, vyskočila jsem jako rybka. Gramotnostem je třeba se věnovat i o víkendu, a dnes se navíc bude slavit…

První akce tohoto slavnostního dne proběhla v budově Národního ústavu pro vzdělávání. Eva Fanfulová připravila v rámci oslav Mezinárodního dne gramotností „Den s technologiemi“. Ačkoliv nejsem velkým příznivcem digitálních hraček, nadšeně jsem se bavila společně s dětmi (malými i odrostlejšími) u nabízených aktivit. Bylo zajímavé sledovat, koho přitahovala hra Scottie Go!, kdo programoval Bee-boty a koho lákaly činnosti se zapojením Ozobotů. Každý si našel to své a myslím, že jsme všichni strávili velmi příjemné a inspirující dopoledne plné digitální gramotnosti.

A jak to probíhalo dál?

Když jsme s Hanou Splavcovou začaly přemýšlet o tom, jak bychom mohly k oslavám Mezinárodního dne gramotností přistupovat my, objevila se možnost propojení s významnou sportovní akcí konanou ve stejný den. A tak jsme se s kamarádkami a kolegyněmi (byly mezi nimi i zástupkyně NÚV a MŠMT) postavily na start pětikilometrového běžeckého závodu. Co víc by si člověk mohl přát… setkání s přáteli, pohybem vyplavené endorfiny, krásná atmosféra večerní Prahy i zasloužené pivo… takhle exkluzivně probíhala další etapa oslavy Mezinárodního dne gramotností.

Ještě než nadešel den D, promýšlely jsme, jak ztvárnit plakát, z kterého by bylo patrné, jak je pro nás téma gramotností důležité. Rozhodovaly jsme se, jestli bude výstižnější „BĚŽET PRO GRAMOTNOSTI“ nebo „BĚŽET ZA GRAMOTNOSTMI“. Vyhrála první varianta, protože jsme nechtěly být za gramotnostmi pozadu.

A už je to tady… trochu nervozity před startovním výstřelem, bušení srdce, ale hlavně úsměvy a natěšení. Ještě společné foto s připraveným plakátem a už se za tónů Vltavy ocitáme na trati. Probíháme centrem Prahy, koukáme na Hradčany, prožíváme běžecké nadšení a vnímáme energii ostatních. Běžíme celkem volným tempem, abychom si mohly alespoň občas zakřičet naše heslo: „pohyb nám není cizí, gramotnosti vítězí“. Uteklo to hrozně rychle a my zjišťujeme, že už běžíme po modrém koberci do cíle. Sledujeme diváky a těší nás, že povzbuzují a tleskají i běžkyním na ne úplně čelních místech. Ještě gratulace od samotného Carla Capalba (zakladatel Pražského mezinárodního maratonu a prezident týmu RunCzech) a už nás na krku hřeje medaile. Rychlé sdílení dojmů s ostatními, převlékání… a už zase pospícháme na trať. Tentokrát jako diváci desetikilometrového závodu. Povzbuzujeme kamarády i všechny ostatní běžce, a především „FANDÍME GRAMOTNOSTEM“.

Co říci závěrem? Rozhodly jsme se dále pracovat na rozvoji pohybové gramotnosti, ale samozřejmě nebudeme zanedbávat ani tu čtenářskou, matematickou a digitální. Věříme, že i příští rok oslavíme Mezinárodní den gramotností nápaditě, zajímavě a radostně.

A vy teď máte vlastně jen dvě možnosti. Buď si přečtěte další blogy a články o gramotnostech na Metodickém portálu RVP.CZ (https://rvp.cz/) či na stránkách https://gramotnosti.pro/, nebo si jděte zaběhat.

Tak ne, objevila se tu ještě možnost třetí. A jestli můžu poradit, využijte ji. Udělejte oboje.


    hodnotil 1 uživatel

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.