Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Společně se stáváme gramotnými

Nejspíš se jako učitelé, rodiče, ředitelé bank i páni profesoři společně shodneme na tom, že žáci na základní škole by se měli stát gramotnými. Měli by se naučit číst, pracovat uživatelsky s digitálními technologiemi, počítat. Škola to má naučit každého. I toho, kdo se hůř soustředí, i toho, kdo potřebuje silné brýle, i toho, kdo do školy přijede na vozíku, toho, kdo nerozumí česky, na učení potřebuje více času nebo neslyší, jak  se vyslovují jednotlivá písmena. Všichni společně to totiž budou celý život potřebovat.

Je jasné, že úsilí a čas, který každý žák věnuje tomu, aby se stal gramotným, jsou různé. Nelze považovat tuto různost za nespravedlivou nebo politováníhodnou. Je to prostě tak. Každý jsme jiný! Přijměme to, a abychom to lépe pochopili, nahlédněme společně prostřednictvím natočených videohospitací alespoň na chvíli přímo do výuky čtení a psaní u těchto žáků ve třídách běžných škol i škol zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona. Sledujme práci učitelů, kteří jdou neúnavně se svými žáky po stejné cestě a za stejným cílem jako jejich kolegové.

Společně držme palce žákům, kteří ačkoli neslyší, píší se svým neslyšícím panem učitelem vzkaz kamarádovi (https://audiovideo.rvp.cz/video/3911/VIRTUALNI-HOSPITACE-–-VZDELAVANI-ZAKU-SE-SLUCHOVYM-POSTIZENIM.html), kteří, s poruchami učení, ztraceni v čítance okénkem zachycují slova a čtou je (https://audiovideo.rvp.cz/video/3879/VIRTUALNI-HOSPITACE—VYUKA-CESKEHO-JAZYKA-U-ZAKU-SE-SPECIFICKYMI-PORUCHAMI-UCENI.html), kteří bez sluchu v tichu chatují anglicky (https://audiovideo.rvp.cz/video/3911/VIRTUALNI-HOSPITACE-–-VZDELAVANI-ZAKU-SE-SLUCHOVYM-POSTIZENIM.html) … a to určitě není všechno, další a další učitelé jsou ochotní sdílet s námi ve třídách své osobní zkušenosti.

Až se vrátíte z některé z nabízených virtuálních hospitací, dejte, prosím, vědět, jak to vidíte vy.


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.