Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Atraktivní chemie

Taky se vám nepozdává, že by chemie, která má nálepku nejméně oblíbeného předmětu na základní škole, mohla být atraktivní? Přesto je to tak. Mladí lidé dnešní doby jsou úzce spjatí s moderními digitálními technologiemi. Proto je nutné jim chemii nabídnout v podobě, na kterou jsou zvyklí. Již několik let existuje multimediální web Chemgeneration.com, který se snaží atraktivní a nenásilnou formou přiblížit dětem a mládeži svět chemie. Na stránkách lze nalézt objasnění mnohých tajemství chemického světa, animace chemických sloučenin, virtuální chemickou laboratoř, informace o významných objevech a jejich objevitelích a mnoho dalších zajímavostí.

Možná jste už slyšeli, že ¾ povrchu Země jsou pokryté vodou, pouhých 2,5 % tvoří sladká voda a jen 30 % sladké vody tvoří voda pitná. Ale věděli jste, že recyklací jediné tuny papíru ušetříte až 17 stromů, 26 500 litrů vody a 1400 litrů oleje? Že ročně na Zemi vyprodukujeme přibližně 5 bilionů (tedy 5¹2, 5 000 000 000 000) plastikových sáčků, což je skoro 700 ročně pro každou osobu na planetě? Že průměrná doba rozpadu plastové tašky je až tisíc let, tedy pokud by někdo vyhodil plastovou tašku na první křížové výpravě, rozpadla by se teprve v dnešní době? Že hliníkové plechovky jsou nekonečně recyklovatelné? A právě tyto a mnohé další zajímavosti se můžete dočíst na webu Chemgeneration.com.

Web slouží jako inspirace a učební pomůcka pro mnohé učitele, kteří jeho obsah vítají. Také žáci a studenti mají možnost poznat, že chemie není „strašákem“, ale že může být krásná a velmi zajímavá. Nechte žáky v hodině chemie vyzkoušet si některý z uvedených experimentů a napište nám vaše postřehy. Zaujal Vás experiment zaměřený na filtraci vody, recyklaci papíru, odbourávání plastů či elektrolýzu? Všechny experimenty jsou snadno realizovatelné, zajímavé a s přesahem do environmentální výchovy.

Web Chemgeneration.com vznikl již v roce 2011 jako projekt společnosti BASF a České společnosti chemické. Přestože se nejedná o novinku na poli popularizace chemie jako vědního oboru, svůj význam a uplatnění má dosud.


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.